  • 2M804-001-06ZNU8-2SA
2M804-001-06ZNU8-2SA
advertisement
Manufacturer No:
2M804-001-06ZNU8-2SA
HK JDW NO:
61-2M804-001-06ZNU8-2SA
Package:
Datasheet:
Description:
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 2 Positions Crimp Gold Black Zinc Nickel Bulk A Push-Pull
Quantity:
In Stock : 12830
Step5Bar-code shipping tag
2M804-001-06ZNU8-2SA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Insert Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    2M
  • Published
    2011
  • Feature
    Backshell
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Plug, Female Sockets
  • Resistance
    2.804MOhm
  • Number of Positions
    2
  • Color
    Black
  • Applications
    Aviation, Military
  • Gender
    Female
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    13A
  • Orientation
    A
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Shell Finish
    Black Zinc Nickel
  • Shell Size - Insert
    8-2
  • Number of Contacts
    2
  • Contact Style
    Socket
  • Insulation Resistance
    5GOhm
  • Cable Opening
    0.448 (11.38mm)