  • 2M801-009-01M17-14PA
2M801-009-01M17-14PA
advertisement
Manufacturer No:
2M801-009-01M17-14PA
HK JDW NO:
61-2M801-009-01M17-14PA
Package:
Datasheet:
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 14 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
Step5Bar-code shipping tag
2M801-009-01M17-14PA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Number of Pins
    16
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Insert Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    2M
  • Feature
    Backshell
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    14
  • Color
    Silver
  • Gender
    Male
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    13A
  • Orientation
    A
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Shell Finish
    Electroless Nickel
  • Shell Size - Insert
    17-14
  • Number of Contacts
    14
  • Contact Style
    Pin
  • Insulation Resistance
    5GOhm
  • Cable Opening
    0.850 (21.59mm)