  • 2M801-007-16NF7-10PE
2M801-007-16NF7-10PE
advertisement
Manufacturer No:
2M801-007-16NF7-10PE
HK JDW NO:
61-2M801-007-16NF7-10PE
Description:
Plug, Male Pins Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 10 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk E Threaded
Step5Bar-code shipping tag
2M801-007-16NF7-10PE
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
    Free Hanging (In-Line)
  • Number of Pins
    23
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2011
  • Feature
    Backshell, Coupling Nut
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    10
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Male
  • Current Rating (Amps)
    5A
  • Orientation
    E
  • Shell Finish
    Olive Drab Cadmium
  • Shell Size - Insert
    7-10
  • Number of Contacts
    10
  • Contact Style
    Pin
  • Cable Opening
    0.390 (9.91mm)