  • 2EZ56D5DO41E3
2EZ56D5DO41E3
advertisement
Manufacturer No:
2EZ56D5DO41E3
HK JDW NO:
523-2EZ56D5DO41E3
Datasheet:
2EZ56D5DO41E3
Description:
55Ohms ±5% 56V 500nA @ 42.6V -65°C~150°C 2W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
2EZ56D5DO41E3
    Select All
  • Mount
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Supplier Device Package
    DO-204AL (DO-41)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Published
    2008
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Base Part Number
    2EZ56
  • Impedance
    55Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 42.6V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    2W
  • Impedance-Max
    55Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    56V
  • Zener Voltage
    56V