  • 2EZ24D/TR8
2EZ24D/TR8
advertisement
Manufacturer No:
2EZ24D/TR8
HK JDW NO:
523-2EZ24D/TR8
Datasheet:
2EZ24D/TR8
Description:
13Ohms ±20% 24V 500nA @ 18.2V -65°C~150°C 2W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
2EZ24D/TR8
  • Lifecycle Status
    LIMITED TIME BUY (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Base Part Number
    2EZ24
  • Impedance
    13Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 18.2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    2W
  • Impedance-Max
    13Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    24V
  • Zener Voltage
    24V