  • 2EZ120D10/TR8
2EZ120D10/TR8
advertisement
Manufacturer No:
2EZ120D10/TR8
HK JDW NO:
523-2EZ120D10/TR8
Datasheet:
2EZ120D10/TR8
Description:
325Ohms ±10% 120V 500nA @ 91.2V -65°C~150°C 2W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
2EZ120D10/TR8
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Base Part Number
    2EZ120
  • Impedance
    325Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 91.2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    2W
  • Impedance-Max
    325Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    120V
  • Zener Voltage
    120V