  • 2ASL3LB-1-024
2ASL3LB-1-024
advertisement
Manufacturer No:
2ASL3LB-1-024
Manufacturer:
Altech Corporation
HK JDW NO:
35-2ASL3LB-1-024
Package:
Datasheet:
Description:
Selector Switch Operator,Illum'd Green,2-Pos.,Maintained,22mm,24 VAC/VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
2ASL3LB-1-024
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Published
    2008
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Maintained
  • Number of Positions
    2
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating
    20mA
  • Approval Agency
    CE, cULus
  • Actuator Type
    Selector
  • Panel Cutout Dimensions
    22.5mm (Round)
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Illumination
    Illuminated - Green
  • Illumination Type
    Illuminated
  • Compatible Series
    Altech, 22mm