  • 2ALP6LB-024
2ALP6LB-024
advertisement
Manufacturer No:
2ALP6LB-024
Manufacturer:
Altech Corporation
HK JDW NO:
35-2ALP6LB-024
Package:
Datasheet:
2ALP6LB-024
Description:
Pushbutton,LED Illuminated,Extnd'd Operator,Blue,Momentary,22mm,24VAC/VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
2ALP6LB-024
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Brackets, Holder, Panel
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Type
    Momentary
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating
    4A
  • Approval Agency
    CSA, IEC, UL, VDE
  • Actuator Type
    Pushbutton, Round
  • Panel Cutout Dimensions
    22.5mm (Round)
  • Illumination
    Illuminated - Blue
  • Compatible Series
    Altech, 22mm