  • 2765E-16.666700MHZ
2765E-16.666700MHZ
advertisement
Manufacturer No:
2765E-16.666700MHZ
Manufacturer:
NDK America, Inc.
HK JDW NO:
545-2765E-16.666700MHZ
Package:
4-SMD, No Lead
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
2765E-16.666700MHZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Width
    3.2004mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD, No Lead
  • Operating Temperature
    -20°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    2765E
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    XO (Standard)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Voltage - Supply
    3.3V
  • Frequency
    16.6667MHz
  • Frequency Stability
    ±100ppm
  • Output
    CMOS
  • Function
    Standby (Power Down)
  • Base Resonator
    Crystal
  • Current - Supply (Max)
    30mA
  • Current - Supply (Disable) (Max)
    30μA
  • Max Supply Current
    30mA
  • Height
    1.1938mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm
  • Length
    5.0038mm