  • 25LC640XT-I/ST
25LC640XT-I/ST
advertisement
Manufacturer No:
25LC640XT-I/ST
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-25LC640XT-I/ST
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
25LC640XT-I/ST
Description:
3/5V V 8 Pin Memory IC 25LC640 64 kb kb 4.4mm mm 5mA mA
Step5Bar-code shipping tag
25LC640XT-I/ST
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    1000K ERASE/WRITE CYCLES; DATA RETENTION > 200 YEARS
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    25LC640
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    64Kb 8K x 8
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Clock Frequency
    2MHz
  • Access Time
    230 ns
  • Memory Format
    EEPROM
  • Memory Interface
    SPI
  • Memory Width
  • Write Cycle Time - Word, Page
    5ms
  • Density
    64 kb
  • Standby Current-Max
    0.000001A
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    100000 Write/Erase Cycles
  • Write Cycle Time-Max (tWC)
    5ms
  • Data Retention Time-Min
    200
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Length
    4.4mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    3mm