  • 25LC160DT-E/MNY16KVAO
25LC160DT-E/MNY16KVAO
advertisement
Manufacturer No:
25LC160DT-E/MNY16KVAO
HK JDW NO:
536-25LC160DT-E/MNY16KVAO
Package:
8-WFDFN Exposed Pad
Description:
Automotive, AEC-Q100 Memory IC Automotive, AEC-Q100 Series 25LC160D 3mm mm
Step5Bar-code shipping tag
25LC160DT-E/MNY16KVAO
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-WFDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Voltage - Supply
    2.5V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Base Part Number
    25LC160D
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-N8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    16Kb 2K x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    5MHz
    SPI
  • Organization
    2KX8
  • Memory Width
    5ms
  • Memory Density
    16384 bit
  • Screening Level
    AEC-Q100; TS 16949
  • Parallel/Serial
    SERIAL
    5ms
  • Height Seated (Max)
    0.8mm
  • Length
    3mm
  • Width
    2mm