  • 25LC160BT-E/MS
25LC160BT-E/MS
advertisement
Manufacturer No:
25LC160BT-E/MS
HK JDW NO:
536-25LC160BT-E/MS
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
25LC160BT-E/MS
Description:
3/5V V Surface Mount 8 Pin Memory IC 25LC160B 16 kb kb 3mm mm 6mA mA
Step5Bar-code shipping tag
25LC160BT-E/MS
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    2.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    25LC160B
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    16Kb 2K x 8
  • Nominal Supply Current
    6mA
  • Clock Frequency
    10MHz
  • Access Time
    100 ns
    SPI
  • Memory Width
  • Write Cycle Time - Word, Page
    5ms
  • Density
    16 kb
  • Standby Current-Max
    0.000005A
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    1000000 Write/Erase Cycles
  • Write Cycle Time-Max (tWC)
    5ms
  • Data Retention Time-Min
    200
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm