  • 25LC080-I/P
25LC080-I/P
advertisement
Manufacturer No:
25LC080-I/P
HK JDW NO:
536-25LC080-I/P
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
25LC080-I/P
Description:
3/5V V Through Hole 8 Pin Memory IC 25LC080 8 kb kb 9.46mm mm 5mA mA
Quantity:
In Stock : 17620
Step5Bar-code shipping tag
25LC080-I/P
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    2.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    25LC080
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    8Kb 1K x 8
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • Clock Frequency
    2MHz
  • Access Time
    230 ns
  • Memory Format
    EEPROM
  • Memory Interface
    SPI
  • Memory Width
  • Write Cycle Time - Word, Page
    5ms
  • Density
    8 kb
  • Standby Current-Max
    0.000001A
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    10000000 Write/Erase Cycles
  • Write Cycle Time-Max (tWC)
    5ms
  • Data Retention Time-Min
    200
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Length
    9.46mm
  • Height Seated (Max)
    4.32mm
  • Width
    7.62mm