  • 25LC010A-E/SN16KVAO
25LC010A-E/SN16KVAO
advertisement
Manufacturer No:
25LC010A-E/SN16KVAO
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-25LC010A-E/SN16KVAO
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
3/5V V Automotive, AEC-Q100 Memory IC Automotive, AEC-Q100 Series 25LC010A
Step5Bar-code shipping tag
25LC010A-E/SN16KVAO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Base Part Number
    25LC010A
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Memory Size
    1Kb 128 x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Clock Frequency
    10MHz
  • Supply Current-Max
    0.005mA