  • 25AA256-I/P
25AA256-I/P
advertisement
Manufacturer No:
25AA256-I/P
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-25AA256-I/P
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
25AA256-I/P
Description:
2/5V V Through Hole 8 Pin Memory IC 25AA256 256 kb kb 10.16mm mm 6mA mA
Quantity:
In Stock : 2916
Step5Bar-code shipping tag
25AA256-I/P
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.8V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    25AA256
  • Pin Count
    8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    2/5V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    256Kb 32K x 8
  • Nominal Supply Current
    6mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Clock Frequency
    10MHz
  • Access Time
    50 ns
  • Memory Format
    EEPROM
  • Memory Interface
    SPI
  • Write Cycle Time - Word, Page
    5ms
  • Density
    256 kb
  • Standby Current-Max
    0.000001A
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    1000000 Write/Erase Cycles
  • Write Cycle Time-Max (tWC)
    5ms
  • Data Retention Time-Min
    200
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Height
    4.953mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    7.112mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA