  • 256MHBS60K2R
256MHBS60K2R
advertisement
Manufacturer No:
256MHBS60K2R
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-256MHBS60K2R
Package:
Radial
Datasheet:
256MHBS60K2R
Description:
MHBS 25μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1100V 1.1kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
256MHBS60K2R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MHBS
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    2.264Lx1.378W 57.50mmx35.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 420
  • HTS Code
  • Capacitance
    25μF
  • Voltage - Rated DC
    1100V 1.1kV
  • Lead Pitch
    52.5018mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    4.4mOhm
  • Lead Spacing
    2.067 52.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1100V
  • Height Seated (Max)
    1.969 50.00mm