  • 255MHBS50K2H
255MHBS50K2H
advertisement
Manufacturer No:
255MHBS50K2H
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-255MHBS50K2H
Package:
Radial
Datasheet:
255MHBS50K2H
Description:
MHBS 2.5μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 900V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
255MHBS50K2H
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MHBS
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.260Lx0.512W 32.00mmx13.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    DC Link, DC Filtering
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 350
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.5μF
  • Voltage - Rated DC
    900V
  • Lead Pitch
    27.5082mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    13.5mOhm
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm