  • 251R15S750GV4E
251R15S750GV4E
advertisement
Manufacturer No:
251R15S750GV4E
HK JDW NO:
406-251R15S750GV4E
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
251R15S750GV4E
Description:
S 75pF Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
251R15S750GV4E
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    S
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
    RF, Microwave, High Frequency
  • HTS Code
  • Capacitance
    75pF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    1.27mm
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
  • Height
    1.27mm
  • Thickness (Max)
    0.046 1.17mm
  • Thickness
    1.1684mm