  • 25149NAH
25149NAH
advertisement
Manufacturer No:
25149NAH
HK JDW NO:
67-25149NAH
Package:
125
Datasheet:
25149NAH
Description:
SWITCH SLIDE DPDT 4A 125V
Step5Bar-code shipping tag
25149NAH
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 25149NAH.
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
    Through Hole
  • Package / Case
    125
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    4A AC 1A DC
  • Current Rating
    1A
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Body Length or Diameter
    14.097mm
  • Body Breadth
    7.493 mm
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-Off-On
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    3A
  • Contact Current Rating
    1A
  • Contact Current(AC)-Max
    2A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    2A@250VAC
  • Contact Timing
    Not Specified
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • PCB Hole Count
    6
  • Switch Travel
    4.00mm
    PARTIAL
  • Body Height
    14.7066mm
  • Length - Termination
    0.15 inch
  • Actuator Length
    2.80mm