  • 25136NAH
25136NAH
advertisement
Manufacturer No:
25136NAH
Manufacturer:
APEM Inc.
HK JDW NO:
67-25136NAH
Package:
Datasheet:
25136NAH
Description:
APEM - 25136NAH - SWITCH, SPDT, 1A, 30VDC, THT, ON-ON
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
25136NAH
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 25136NAH.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Contact Material
    Silver (Ag)
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Insulation Material
    THERMOPLASTIC
  • Housing Material
    GLASS FILLED NYLON
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    25000N
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    2
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    4A AC 1A DC
  • Orientation
    Vertical
  • Depth
    7.5mm
  • Current Rating
    1A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Contact Resistance
    10mOhm
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Contact Current(DC)-Max
    3A
  • Sealing
    EPOXY TERMINAL SEALED
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    1A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VRMS V
  • Electrical Life
    10,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Mechanical Life
    20,000 Cycles
  • Switch Type
    SLIDE SWITCH
  • Contact Current Rating
    4A
  • Illumination Type
    Non-Illuminated
  • Contact Current(AC)-Max
    4A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    4A@125VAC
  • Contact Timing
    Not Specified
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    3A@30VDC
  • PCB Hole Count
    3
  • Switch Travel
    4.00mm
  • Solderability
    WAVE
  • Washability
    PARTIAL
  • Length
    14.1mm
  • Body Height
    8.1mm
  • Actuator Length
    2.80mm