  • 2508-18NGLB
2508-18NGLB
advertisement
Manufacturer No:
2508-18NGLB
Manufacturer:
Coilcraft
HK JDW NO:
3194-2508-18NGLB
Package:
2508
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
2508-18NGLB
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Package / Case
    2508
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Material - Core
    Air
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Cut Tape
  • Tolerance
    2%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver (Sn/Ag)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Flat Top
  • Current Rating
    4A
  • Inductance
    18 nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • Max DC Current
    4A
  • Frequency - Self Resonant
    2.9GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    110
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    110
  • Case/Size Code
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    6mOhm
  • Inductance Tolerance
    2%
  • Inductance-Nom (L)
    0.018 µH
  • RMS Current (Irms)
    4A
  • Height
    2.01mm
  • Length
    6.86mm
  • Width
    4.19mm