  • 24LC025T-I/OT
24LC025T-I/OT
advertisement
Manufacturer No:
24LC025T-I/OT
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-24LC025T-I/OT
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
24LC025T-I/OT
Description:
Surface Mount Memory IC 24LC025 2 kb kb 2.9mm mm 3mA mA
Quantity:
In Stock : 4
Step5Bar-code shipping tag
24LC025T-I/OT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Memory Size
    2Kb 256 x 8
  • Nominal Supply Current
    3mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Clock Frequency
    400kHz
  • Access Time
    900ns
  • Memory Format
    EEPROM
  • Memory Interface
    I2C
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    5ms
  • Density
    2 kb
  • Standby Current-Max
    0.000001A
  • Serial Bus Type
    I2C
  • Endurance
    1000000 Write/Erase Cycles
  • Write Cycle Time-Max (tWC)
    5ms
  • Data Retention Time-Min
    200
  • I2C Control Byte
    10100DDR
  • Length
    2.9mm
  • Height Seated (Max)
    1.45mm
  • Width
    1.55mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    100KHZ AVAILABLE @1.7V
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    24LC025
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V