  • 24AA025E64-E/SN
24AA025E64-E/SN
advertisement
Manufacturer No:
24AA025E64-E/SN
Manufacturer:
Microchip Technology
HK JDW NO:
536-24AA025E64-E/SN
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
24AA025E64-E/SN
Description:
1.8/5V V Surface Mount Memory IC 24AA025E64 4.9mm mm
Quantity:
In Stock : 5458
Step5Bar-code shipping tag
24AA025E64-E/SN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Additional Feature
    100KHZ AVAILABLE @1.7V
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    24AA025E64
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    1.8/5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.5V
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Memory Size
    2Kb 256 x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    400kHz
  • Supply Current-Max
    0.003mA