  • 245HC1400K2SM6
245HC1400K2SM6
advertisement
Manufacturer No:
245HC1400K2SM6
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-245HC1400K2SM6
Package:
Nonstandard
Datasheet:
245HC1400K2SM6
Description:
HC1 2.4μF Film Capacitor ±10% Nonstandard Threaded, Female 400V-AC Polypropylene (PP)
Quantity:
In Stock : 10321
Step5Bar-code shipping tag
245HC1400K2SM6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HC1
  • Size / Dimension
    2.677Lx1.189W 68.00mmx30.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Threaded, Female
  • Applications
    Conduction Cooled; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    2.4μF
  • Voltage - Rated AC
    400V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    0.6mOhm
  • Height Seated (Max)
    1.201 30.50mm