  • 24282-31SG-300
24282-31SG-300
advertisement
Manufacturer No:
24282-31SG-300
Manufacturer:
Conxall/Switchcraft
HK JDW NO:
787-24282-31SG-300
Package:
Datasheet:
24282-31SG-300
Description:
Receptacle, Female Sockets Polyamide (PA), Nylon Panel Mount 31 Positions Solder Cup Gold Bulk Keyed Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
24282-31SG-300
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Bulkhead - Front Side Nut, Flange
  • Shell Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Series
    Mega-Con-X®
  • Packaging
    Bulk
  • Operating Temperature
    -40°C~115°C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    31
  • Color
    Black
  • Voltage - Rated
    600V
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    2.3A