  • 241-5-120A30
241-5-120A30
advertisement
Manufacturer No:
241-5-120A30
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-241-5-120A30
Package:
Datasheet:
241-5-120A30
Description:
XFRMR LAMINATED 12VA CHAS MOUNT
Step5Bar-code shipping tag
241-5-120A30
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    0.7lb 317.51g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    Chassis-Tran
  • Size / Dimension
    71.37mm Lx41.40mm W
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    HIGH ISOLATION
  • Power Rating
    12W
  • Max Power Dissipation
    12W
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Approval Agency
    UL; CSA
  • Physical Dimension
    L71.37XB35.05XH41.4 (mm)
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Max Output Current
    100mA
  • Power - Max
    12VA
  • Output Voltage 1
    120V
  • Voltage - Primary
    115V
  • Primary Winding(s)
    Single
  • Center Tap
    Yes
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    120V
  • Number of Secondary Winding
    1
  • VA Rating
    12 VA
  • Height Seated (Max)
    35.05mm
  • Length
    71.37mm
  • Width
    35.05mm