  • 24001-10S
24001-10S
advertisement
Manufacturer No:
24001-10S
Manufacturer:
Grayhill Inc.
HK JDW NO:
330-24001-10S
Package:
Datasheet:
Description:
SWITCH ROTARY 10POS 1A 115V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
24001-10S
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 24001-10S.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Insulation Material
    MELAMINE PHENOLIC
  • Housing Material
    BRASS
  • Terminal Material
    BRASS
  • Series
    24
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    10
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    BUSHING KEYWAY
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    1A AC/DC
  • Current Rating
    1A
  • Contact Finish
    Silver
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Body Length or Diameter
    23.8mm
  • Actuator Type
    Flatted (6.35mm Dia)
  • Contact Style
    Shorting
  • Contact Resistance
    0.02mOhm
  • Insulation Resistance
    50000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    1A
  • Max Voltage Rating (AC)
    220V
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • Max Voltage Rating (DC)
    115V
  • Switch Type
    ROTARY SWITCH
  • Number of Decks
    1
  • Operating Force
    8.641gfm
  • Contact Current(AC)-Max
    1A
  • Contact Timing
    Shorting (MBB)
  • Index Stops
    Continuous
  • Circuit per Deck
    SP10T
  • Depth Behind Panel
    14.68mm
  • Index Angle
    36 °
  • Number of Switch Sections
    1
  • Contact Function
    ON-ON
  • Bushing Length
    0.25 inch
  • Bushing Diameter
    0.375 inch
  • Bushing Type
    3/8-32
  • Actuator Length
    7.92mm