  • 234-96MMX55M
234-96MMX55M
advertisement
Manufacturer No:
234-96MMX55M
Manufacturer:
Artery
HK JDW NO:
2-234-96MMX55M
Package:
Datasheet:
234-96MMX55M
Description:
TAPE MASKING NATURAL 3.78"X 60YD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
234-96MMX55M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Mount
    Adhesive
  • Weight
    6.04185kg
  • Packaging
    Roll
  • Published
    2013
  • Series
    Scotch® 234
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    121°C
  • Min Operating Temperature
    250°C
  • Color
    Natural
  • Usage
    Paint Bake, Medium Temp
  • Shelf Life
    12 Months
  • Adhesive
    Rubber
  • Storage/Refrigeration Temperature
    70°F 21°C
  • Shelf Life Start
    Date of Manufacture
  • Backing, Carrier
    Crepe Paper
  • Tape Type
    Masking
  • Temperature Range
    250°F 121°C - 30 minutes
  • Length
    180' 55.0m 60 yds
  • Width
    3.78 96.00mm
  • Thickness
    0.0060 6.0mils 0.152mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
Hot Sales in Thermal
3M 4941 1
3M 4941 1" X 9"-10
3M 4941 1" X 9"-10
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 501+ PURPLE 0.188 X 60YD
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 201+ 4OD-1.125ID-100
3M 4466B 1.5
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4466B 1.5" X 7"-25
3M 4496W 1.5
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 1.5" X 3"-25
3M 4496W 0.5
3M 4496W 0.5" X 7"-25
3M 4496W 0.5" X 7"-25