  • 226UVG020MEW
226UVG020MEW
advertisement
Manufacturer No:
226UVG020MEW
HK JDW NO:
373-226UVG020MEW
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
226UVG020MEW Overview
There is a 11.3Ohm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device.
226UVG020MEW Features
a 11.3Ohm in ESR (Equivalent Series Resistance) in this electrical device
226UVG020MEW Applications
There are a lot of Illinois Capacitor 226UVG020MEW applications of aluminum polymer capacitors.
  • Miniature high Power Supply.
  • Switching Power Supply and DC/DC Converter.
  • Motherboards
  • Servers and adapters (laptop power supplies)
  • LED driver power supplies
  • Medical equipment
  • Buck up Power Supplies of CPU(VRM etc.)
  • Phone chargers
Step5Bar-code shipping tag
226UVG020MEW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (SOLID POLYMER)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    20V
  • Capacitance
    22μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    11.3Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    1.45A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Height Seated (Max)
    6.2992mm