  • 226BPA100M
226BPA100M
advertisement
Manufacturer No:
226BPA100M
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-226BPA100M
Package:
Axial, Can
Datasheet:
226BPA100M
Description:
BPA 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 155mA 0.394Diax0.748L 10.00mmx19.00mm -40°C~85°C Bi-Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
226BPA100M
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Audio
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    22μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7.538Ohm @ 120Hz
  • Polarity
    Bipolar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.11mA
  • Ripple Current
    155mA
  • Polarization
    Bi-Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    155mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    243.35mA @ 50kHz
  • Diameter
    10mm
  • Length
    19mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    BPA
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.394Diax0.748L 10.00mmx19.00mm
  • Tolerance
    ±20%