  • 225CKS450MJM
225CKS450MJM
advertisement
Manufacturer No:
225CKS450MJM
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-225CKS450MJM
Package:
Radial, Can
Datasheet:
225CKS450MJM
Description:
CKS 2.2μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 38mA 0.315Dia 8.00mm -25°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 32018
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
225CKS450MJM
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    CKS
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150.715Ohm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0697mA
  • Ripple Current
    38mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    38mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    95mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm