  • 2256-471J
2256-471J
advertisement
Manufacturer No:
2256-471J
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-2256-471J
Package:
Axial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
2256-471J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    2256
  • Size / Dimension
    0.225Diax0.570L 5.72mmx14.48mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 14 INCH
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Tubular
  • Current Rating
    6A
  • Lead Length
    31.75mm
  • Inductance
    470nH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    10mOhm Max
  • Max DC Current
    6A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Diameter
    5.72mm