  • 223PPB202K
223PPB202K
advertisement
Manufacturer No:
223PPB202K
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-223PPB202K
Package:
Radial
Datasheet:
223PPB202K
Description:
PPB 0.022μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 2kV-DC 700V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
223PPB202K
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PPB
  • Size / Dimension
    1.260Lx0.433W 32.00mmx11.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Commutation; High Pulse, DV/DT; Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 700
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Voltage - Rated AC
    700V
  • Lead Pitch
    27.5082mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    30mm
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm