  • 223FJVAAR
223FJVAAR
advertisement
Manufacturer No:
223FJVAAR
Manufacturer:
CTS Electrocomponents
HK JDW NO:
221-223FJVAAR
Package:
Datasheet:
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
223FJVAAR
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 223FJVAAR.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    223F
  • Feature
    Tactile Feedback
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Termination Style
    J Lead
  • Actuator Type
    Snap Dome
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Switch Type
    KEYPAD SWITCH
  • Operating Force
    160gf
  • Actuator Orientation
    Top Actuated
  • Outline
    4.10mm x 4.10mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • Switch Travel
    0.20mm
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    0.35mm