  • 2225SA222JAT1A
2225SA222JAT1A
advertisement
Manufacturer No:
2225SA222JAT1A
HK JDW NO:
66-2225SA222JAT1A
Package:
2225 (5763 Metric)
Datasheet:
Description:
2200pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
2225SA222JAT1A
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2225 (5763 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    1.5kV
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    6.35mm
  • Case Code (Metric)
    5763
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1500V
  • Height
    2.54mm
  • Thickness (Max)
    0.100 2.54mm
  • Thickness
    2.54mm