  • 2225J5000223JCT
2225J5000223JCT
advertisement
Manufacturer No:
2225J5000223JCT
HK JDW NO:
419-2225J5000223JCT
Datasheet:
2225J5000223JCT
Description:
0.022μF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
2225J5000223JCT
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
  • Tolerance
    ±5%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0 1B
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    0.022μF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Case Code (Metric)
    5763
  • Case Code (Imperial)
    2225
  • Dielectric
    C0G
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Thickness (Max)
    0.098 2.50mm