  • 2225GA222MAT1A
2225GA222MAT1A
advertisement
Manufacturer No:
2225GA222MAT1A
HK JDW NO:
66-2225GA222MAT1A
Datasheet:
2225GA222MAT1A
Description:
2200pF Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
2225GA222MAT1A
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Depth
    6.35mm
  • Case Code (Metric)
    5763
  • Case Code (Imperial)
    2225
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    2.54mm
  • Thickness (Max)
    0.100 2.54mm
  • Thickness
    2.54mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
    2225 (5763 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.225Lx0.250W 5.72mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±20%