  • 2220Y1K00272KXT
2220Y1K00272KXT
advertisement
Manufacturer No:
2220Y1K00272KXT
Manufacturer:
Knowles Syfer
HK JDW NO:
419-2220Y1K00272KXT
Package:
2220 (5750 Metric)
Datasheet:
2220Y1K00272KXT
Description:
FlexiCap™ 2700pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
2220Y1K00272KXT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Weight
    480.014126mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FlexiCap™
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Soft Termination
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    X7R 2R1
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • Capacitance
    2700pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Case Code (Metric)
    5750
  • Case Code (Imperial)
    2220
  • Dielectric
    X7R
  • Thickness (Max)
    0.165 4.20mm