  • 21FD3708-F
21FD3708-F
advertisement
Manufacturer No:
21FD3708-F
HK JDW NO:
192-21FD3708-F
Datasheet:
21FD3708-F
Description:
MPF 8μF Film Capacitor ±10% Radial, Can Quick Connect, Disconnect 370V-DC 370V-AC Polypropylene (PP), Metallized Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
21FD3708-F
  • Mount
    Chassis Mount
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.875Dia 47.63mm Lip
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Quick Connect, Disconnect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Motor Run; Power Factor Correction (PFC)
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 370
  • HTS Code
  • Capacitance
    8μF
  • Voltage - Rated DC
    370V
  • Voltage - Rated AC
    370V
  • Lead Pitch
    20.6502mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.813 20.64mm
  • Diameter
    47.625mm
  • Height
    66.8mm
  • Height Seated (Max)
    2.880 73.15mm
  • Length
    66.802mm