  • 2191QU1-24V
2191QU1-24V
advertisement
Manufacturer No:
2191QU1-24V
HK JDW NO:
894-2191QU1-24V
Package:
Datasheet:
2191QU1-24V
Description:
LED IND LIGHT 24V RED
Step5Bar-code shipping tag
2191QU1-24V
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Published
    2011
  • Series
    2191QU
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Type
    LED
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    24V
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Operating Supply Voltage
    24V
  • Panel Cutout Dimensions
    0.31 (7.87mm)
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE AND RESISTOR
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Forward Voltage
    24V
  • Lens Color
    Red
  • Height
    7.112mm