  • 20KPA88C
20KPA88C
advertisement
Manufacturer No:
20KPA88C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-20KPA88C
Package:
P600, Axial
Datasheet:
20KPA88C
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
20KPA88C
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 20KPA88C .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    P600, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    20KPA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Operating Supply Voltage
    88V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    8W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    92.89V
  • Power - Peak Pulse
    20000W 20kW
  • Clamping Voltage
    149.1V
  • Peak Pulse Current
    142.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    88V
  • Max Surge Current
    142.3A
  • Peak Pulse Power
    20kW
  • Breakdown Voltage
    98.3V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    20000W