  • 20KPA72CA
20KPA72CA
advertisement
Manufacturer No:
20KPA72CA
HK JDW NO:
461-20KPA72CA
Datasheet:
20KPA72CA
Step5Bar-code shipping tag
20KPA72CA
    Select All
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • Operating Supply Voltage
    72V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Bidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    8W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Peak Pulse
    20000W 20kW
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    116V
  • Clamping Voltage
    116V
  • Peak Pulse Current
    174.1A
  • Reverse Standoff Voltage
    72V
  • Max Surge Current
    174.1A
  • Peak Pulse Power
    20kW
  • Breakdown Voltage
    80.4V
  • Bidirectional Channels
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
    P600, Axial
  • Number of Pins
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ