  • 20HV30B102KCM
20HV30B102KCM
advertisement
Manufacturer No:
20HV30B102KCM
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-20HV30B102KCM
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
HV RAD-LDD Indust X7R HV 1000pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.450Lx0.200W 11.43mmx5.08mm -55°C~200°C 2 Terminations High Voltage, High Temperature Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
20HV30B102KCM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    HV RAD-LDD Indust X7R HV
  • Size / Dimension
    0.450Lx0.200W 11.43mmx5.08mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    High Voltage, High Temperature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    Downhole
  • Voltage - Rated
    2000V 2kV
  • Capacitance
    1000pF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-49467
  • Lead Pitch
    7.62mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.300 7.62mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Size Code
    4520
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.220 5.59mm
  • Length
    11.43mm
  • Width
    5.08mm