  • 20FMN-SMT-A-TF
20FMN-SMT-A-TF
advertisement
Manufacturer No:
20FMN-SMT-A-TF
HK JDW NO:
385-20FMN-SMT-A-TF
Package:
Datasheet:
20FMN-SMT-A-TF
Description:
FMN Series FFC Contacts, Top Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 20 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -25°C~85°C 0.5A
Step5Bar-code shipping tag
20FMN-SMT-A-TF
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    SIDE ENTRY
  • Current Rating (Amps)
    0.5A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    20
  • Orientation
    Horizontal
  • Current Rating
    500mA
  • Lead Pitch
    1mm
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top
  • Height Above Board
    0.118 3.00mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm