  • 200MSP1T3B5M6RE
200MSP1T3B5M6RE
advertisement
Manufacturer No:
200MSP1T3B5M6RE
HK JDW NO:
239-200MSP1T3B5M6RE
Package:
Datasheet:
200MSP1T3B5M6RE
Step5Bar-code shipping tag
200MSP1T3B5M6RE
    Gold
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Right Angle
  • Housing Material
    STAINLESS STEEL
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Published
    2007
    1 (Unlimited)
  • Termination
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating
    3A
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Body Length or Diameter
    9.0932mm
  • Body Breadth
    5.08 mm
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 6.35mm Dia
  • Contact Resistance
    0.02mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1400VAC V
  • Bushing Thread
    1/4-40
  • PCB Hole Count
    5
  • Bushing Length
    0.31 inch
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    0.4VA@20VAC
  • Body Height
    9.0932mm
  • Length - Termination
    0.13 inch
  • Actuator Length
    4.68mm