  • 200MSP1T1B4M2RE
200MSP1T1B4M2RE
advertisement
Manufacturer No:
200MSP1T1B4M2RE
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-200MSP1T1B4M2RE
Package:
Datasheet:
200MSP1T1B4M2RE
Description:
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
200MSP1T1B4M2RE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    200
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Body Length or Diameter
    8.1534mm
  • Body Breadth
    5.08 mm
  • Actuator Type
    Standard Round
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Contact Resistance
    0.02mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    3A
  • Contact Voltage(DC)-Max
    28V
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1400VAC V
  • Electrical Life
    30,000 Cycles
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Bushing Thread
    Unthreaded
  • Contact Current(AC)-Max
    1A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    1A@250VAC
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    3A@28VDC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • PCB Hole Count
    3
  • Bushing Length
    0.22 inch
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    0.4VA@20VAC
  • Bushing Type
    10-48
  • Body Height
    8.8138mm
  • Length - Termination
    0.13 inch
  • Actuator Length
    9.40mm