  • 200MDP3T1B5M2RE
200MDP3T1B5M2RE
advertisement
Manufacturer No:
200MDP3T1B5M2RE
HK JDW NO:
239-200MDP3T1B5M2RE
Package:
Datasheet:
200MDP3T1B5M2RE
Step5Bar-code shipping tag
200MDP3T1B5M2RE
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Published
    2003
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating
    3A
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Body Length or Diameter
    9.144mm
  • Body Breadth
    8.128 mm
  • Switch Function
    On-Off-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 6.35mm Dia
  • Contact Resistance
    0.02mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1400VAC V
    Non-Illuminated
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Bushing Thread
    1/4-40
  • PCB Hole Count
    6
  • Bushing Length
    0.31 inch
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    0.4VA@20VAC
  • Bushing Type
  • Body Height
    8.636mm
  • Length - Termination
    0.13 inch
  • Actuator Length
    9.40mm