  • 200MDP2T1B1M2RE
200MDP2T1B1M2RE
advertisement
Manufacturer No:
200MDP2T1B1M2RE
Manufacturer:
E-Switch
HK JDW NO:
239-200MDP2T1B1M2RE
Package:
Datasheet:
200MDP2T1B1M2RE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
200MDP2T1B1M2RE
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Housing Material
    STAINLESS STEEL
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    200
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating (Amps)
    0.4VA AC/DC
  • Current Rating
    3A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Body Length or Diameter
    9.144mm
  • Body Breadth
    8.128 mm
  • Actuator Type
    Standard Round
  • Circuit
    DPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 4.95mm Dia
  • Contact Resistance
    0.02mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1400VAC V
  • Electrical Life
    30,000 Cycles
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Bushing Thread
    10-48
  • PCB Hole Count
    6
  • Contact Function
    ON-(ON)
  • Bushing Length
    0.22 inch
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    0.4VA@20VDC
  • Body Height
    8.636mm
  • Length - Termination
    0.13 inch
  • Actuator Length
    9.40mm