  • 200MDP1T5B2VS2RE
200MDP1T5B2VS2RE
advertisement
Manufacturer No:
200MDP1T5B2VS2RE
HK JDW NO:
239-200MDP1T5B2VS2RE
Package:
Datasheet:
200MDP1T5B2VS2RE
Step5Bar-code shipping tag
200MDP1T5B2VS2RE
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    STAINLESS STEEL
  • Actuator Material
    Brass, Chrome Plated
  • Center Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Terminal Material
    COPPER ALLOY
  • End Contact Material
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Published
    2006
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Current Rating
    3A
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Body Length or Diameter
    9.144mm
  • Body Breadth
    8.128 mm
  • Switch Function
    On-On
  • Contact Resistance
    0.02mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VRMS V
    Non-Illuminated
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Bushing Thread
    Unthreaded
  • PCB Hole Count
    8
  • Bushing Length
    0.22 inch
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    0.4VA@20VAC
  • Actuator Length
    7.88mm