  • 200CNQ035
200CNQ035
advertisement
Manufacturer No:
200CNQ035
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
HK JDW NO:
730-200CNQ035
Package:
PRM4
Datasheet:
Description:
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C PRM4 Chassis Mount
Step5Bar-code shipping tag
200CNQ035
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    PRM4
  • Supplier Device Package
    PRM4 (Non-Isolated)
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10mA @ 35V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    570mV @ 100A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    35V
  • Current - Average Rectified (Io)
    100A